Onedrive ile bilgisayarda yer açmak

Bilgisayarımızda yer kalmadığı durumlarda alan açmak için  kullanabileceğimiz pratik çözümler arasında Microsoft onedrive gelmektedir.

Onedrive klasörümüzü açtığımızda yeşil simgeli dosyalar hem bilgisayarımızda hem de bulut ortamında saklanan ve bilgisayarımızda  yer işgal eden dosyalardır. Bu dosyalara sağ tıkladığımızda “Boş alan açın” ibaresine tıklarsak bilgisayarda tutulan kopyasını siler, sadece bulut ortamında  tarafını tutar. Bilgisayar tarafı silindiğinde yeşil ibare mavi buluta simgesine döner.

Böylelikle bilgisayarımızda yer açılmış olur. Mavi bulut simgesine  sahip klasöre tıkladığımızda içindeki dosyaları bilgisayarımızda görüntü olarak gözükür ve herhangi birini tıkladığımızda sadece ilgili dosya bilgisayarımıza iner ve açılır.

Simgelerin anlamları

OneDrive yerel olarak kullanılabilir dosyası
İlgili klasör/dosya  İki yönlü eşitleme oluyor.


OneDrive çevrimiçi dosya simgesi

Klasör/dosya Sadece bulut ortamında tutuluyor henüz bilgisayarınıza inmemiş anlamındadır. Tıkladığında çalışacağınız dosya inmeye başlar.


OneDrive dosya paylaşılan simgesi

 
 
 
 
 
Bir başkasıyla dosyanızı paylaştığınız anlamındadır. Paylaşımı durdurmak için yada yeni  paylaşım yapmak için portal.office.com alanında yer alan onedrive bölümünde girmeniz gerekir.

Kaynak:support.microsoft.com
READ  Cisco STP (Spanning Tree Protocol) Portfast Yapılandırması

Yorum yapın