WORD dosyasını UDF dosya formatına çevirme

UDF nedir? Açılımı UDF (Uyap Doküman formatı) devlet kurumlarının kullandığı bir dosya formatıdır. Word belgesinin UDF formatına çevirmek için kullanılacak yöntemler;

Birinci Yöntem: Word belgesini farklı kaydet

1-Mevcut dosya Word üzerinde farklı kaydet seçeneği ile  .rft uzantılı yeni zengin dosya biçimi olarak kayıt edilir.

WORD UDF Uyap Doküman formatı

2-Sonrasında Uyap Doküman Editör (buradan indirebilirsiniz) uygulaması açılarak .rft uzantılı dosyanın aşağıdaki gibi açılması sağlanır.

3- Uyap Doküman Editörü üzerinde üst menüde yer alan farklı kaydet seçeneği ile dosya .UDF formatına çevrilir.

İkinci Yöntem: Metni kopyala yapıştır

Uyap Doküman Editör açılır ve word belgesi içeriği kopyalanarak, Uyap Doküman Editöre yapıştırılır. Uyap Doküman Editör üzerinde dosya kayıt edilir.

Üçüncü Yöntem: Ekran alıntısı kopyala yapıştır

word dosyası içeriği ekran alıntısı araçlarıyla resim olarak kopyalanarak, Uyap Doküman Editöre yapıştırılır. Uyap Doküman Editör üzerinde dosya kayıt edilir.

Dördüncü Yöntem: Çevrimiçi (Online) UFD dönüştürücü kullanma

Bu yöntemle dosyanızı Çevrimiçi (Online) bir siteye yükleyerek word dosyanızı UDF formatını dönüştürebilirsiniz. Ancak online dosya dönüştürücülere ne kadar güvenebiliriz? Gerçek şu ki, ihlal edilemeyecek veya herhangi bir şekilde tehlikeye atılmayacak bir sistem yoktur. Hassas verileri internete yüklememeli veya üçüncü tarafların bunlara erişmesine izin vermemelisiniz. Formatını değiştirmek için rastgele bir görseli yüklemek iyi bir fikir olabilir. Ancak kişisel bilgilerinizi içeren bir belgeyi dönüştürmek için çevrimiçi bir dosya dönüştürücü kullanmak pek iyi bir fikir gibi görünmüyor.

NOT:UDF dosyasını PDF formatına çevirmek için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

READ  VMware ESXi NTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Yorum yapın