UDF dosyası PDF nasıl yapılır? (UDF to PDF)

UDF dosyası, UYAP Döküman Editörü tarafından kullanılan bir belge formatıdır. UDF dosya formatını PDF formatına çevirmek için aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılabilir.

Birinci yöntem

1- Öncelikle UYAP doküman editörü bilgisayara yüklenir, işletim sisteminize uygun programı indirmek için tıklayın. İndirilin program kurduktan sonra UYAP Kelime Editörü açılır. PDF dosyasına çevirmek istediğiniz dosya aşağıdaki gibi açılır.

2- Açılan dosya üst menüde yer alan PDF olarak kaydet seçeneği ile PDF formatına dönüştürülür.

İkinci Yöntem

Birinci yöntemde PDF dönüştürme başarısız olabilir. Bu durumda yine UYAP editör üzerinde ilgili dosyayı aşağıdaki gibi yazdır seçeneği ile PDF dosyasına çevirmek mümkündür. Yazdırma seçeneklerinde yazılar listesinde *Microsoft Print to PDF  seçerek yazdır dediğimizde dosyanın nereye kayıt edileceği sorulur ve dosyayı bir isim verilerek işlem tamamlanır.

* Not:(Bu seçenek yok ise Foxit reader yada Adobe Reader yüklenerek print to PDF aktif edilebilir)

Üçüncü Yöntem: Çevrimiçi (Online) PDF dönüştürücü kullanma

Bu yöntemle dosyanızı Çevrimiçi (Online) bir siteye yükleyerek UDF formatındaki dosyanızı PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Ancak çevrimiçi dosya dönüştürücülere ne kadar güvenebiliriz? Gerçek şu ki, ihlal edilemeyecek veya herhangi bir şekilde tehlikeye atılmayacak bir sistem yoktur. Hassas verileri internete yüklememeli veya üçüncü tarafların bunlara erişmesine izin vermemelisiniz. Rastgele bir görsel belgenin formatını değiştirmek için online dönüştürücü kullanmak iyi bir fikir olabilir. Ancak kişisel bilgilerinizi içeren bir belgeyi dönüştürmek için çevrimiçi bir dosya dönüştürücü kullanmak pek iyi bir fikir gibi görünmüyor.

Word dosyasını UDF formatına çevirmek için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

READ  Cisco EtherChannel Trunk Yapılandırması

Yorum yapın