Windows Server parola sıfırlama

Bu notta Windows Server parolama sıfırlama sürecine değinilmiştir. Bu senaryoda Windows Server 2012 R2 üzerinde yer alan lokal administator hesabı sıfırlanmıştır.

Windows Server 2012 R2 parola sıfırlama

Öncelikle sunucu Windows Server 2012 R2 kurulum DVD’si ile boot edilerek açılır. Gelen kurulum ekranında varsayılan ayarla next seçenği ilerlenir. Gelen ekran aşağıda yer alan Rapair your computer seçeneği tıklanarak Choose Option ekranına gelinir. Seçenkelerden Troubleshot seçilir. Daha sonra Advanced Options seçeneklerinden Command Prompt seçeneği seçilri. Açılan komut satısı penceresinde aşağıdaki işlemler yapılır.

Öncelikle işletim sisteminin yüklü olan sürücüye girilir.  Windows\System32 dizinine gelinir. Sırasıyla aşağıdaki komutlar çalıştırılır.

move utilman.exe utilman.exe.bak
copy cmd.exe utilman.exe

Daha sonra sunucu yeniden başlatılır. Sunucu normal bir şekilde açılması, oturum açma ekranına gelinmesi beklenir. Oturum açma ekranında aşağıdaki gibi Ease of access seçeneğine tıkanılır. Komut penceresi açılır.

Komut penceresinde aşağıdaki komutlar girilerek lokal administrator parolası sıfırlanır. Bu örnekte administrator hesabının yeni parolası abc+123 verilmiştir.

net user
net user administrator abc+123

Bu komutlardan sonra komut penceresi kapatılır. administrator hesabı için oluşturduğumuz yeni parola ile oturum açılarak süreç tamamlanır.

READ  Windows Server' da NTP Sunucusunu yapılandırma

Yorum yapın