Python Kurulumu

Bu notta Python programlama dilinin kurulumuna değinilmiştir. IDE (Integrated Development Environment – Tümleşik Geliştirme Ortamı) ortamı olarak kolaylığı ve kullanışlılığı sebebiyle veri biliminde yaygın kullanım alanı bulan Jupyter Notebook kurulumundan bahsedilmiştir.

  • Öncelikle anaconda.com adresine gidilir. Products sekmesine tıklanır. İlgili sekmede “Individual Edition” seçeneği ile devam edilir. Anaconda Individual Edition indirilir.
  • Kurulumdan sonra bilgisayarınızın başlat menüsünde bulunan ara sekmesinin içine “anaconda” yazarak uygulamanın nerede olduğunu bulabilirsiniz. Açılan pencerede en üstte yer alan “Jupyter Notebook” a sağ tıklayarak sağa doğru açılan pencerede “Görev çubuğuna sabitle” sekmesine tıklayarak, görev çubuğuna sabitlemiş olursunuz.
  • Uygulama çalıştırıldığında web tarayıcısı üzerinde Jupyter Notebook geliştirme ortamının ana ekranı açılır. Bu ekranın sağ üst köşesinde yer “New” sekmesine tıklanır ve aşağı doğru açılan pencereden “Python3” seçilerek tıklanır.

Böylece kodlama yapacağımız bütünleşik Jupyter Notebook geliştirme ortamına erişilmiş olunur.

READ  Python nedir?

Yorum yapın