Paylaşılan posta kutusundan mail gönderememe sorunu

Paylaşılan posta kutusundan mail gönderememe sorunu office 365 kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardan biridir. Kullanıcı yetkili olduğu paylaşımlı posta kutusundan mail göndermek istediğinde masaüstü outlook uygulamasında aşağıdaki bildirimle karşılaşır.

İleti gönderilemedi. İletiyi göndermeyi daha sonra yeniden deneyin veya ağ yöneticinize başvurun. Belirlenen kullanıcı adına ileti gönderme izniniz yok. Hata: [0x80070005-0x0004dc-0x000524].

Aynı şekilde web üzerinde de  denendiğinde aşağıdaki hata alınmaktadır.

Bu sorunun nedeni paylaşımlı posta kutusundan mail gönderme yetki atama sırasında yada daha atanmamışken, kullanıcının erken davranarak mail göndermek istemesi sonucu yukarıdaki gönderme izni uyarısı alınabilir. Bu uyarı sonrası kullanıcıya mal gönderme yetkisi verilmiş dahi olsa hatayı alamaya devam edebilir. Çünkü sistem de bu kullanıcının yetkisi olmadığı cache bellekte yer alması, yetki atama sorasında da kullanıcı aynı hatayı alamaya devam edebilir.

Bu sorunu çözmek için öncelikle sorun yaşanan paylaşılan posta kutusunda  “Okuma ve yönetme izinleri” ve “Farklı gönderme izinleri” kullanıcıya verildiğinin teyit edilmesi.

Bu yetkiler verildikten sonra Microsoft yardım masasının önerdiği çözüm:

  • Öncelikle kullanılan internet tarayıcısı üzerinde gizli pencere açılır.
  • Paylaşılan posta kutusuna ulaşmak için yazılan posta adresi listeden seçilerek değil  adresin tamamı elle yazılarak açılması sağlanır.
  • Bu şekilde yapılan testler sonrası sorunun çözüldüğü gözlemlenmiştir.

 

READ  Office 365 Outlook: "Hata 500 Bir şeyler ters gitti" hatası

Yorum yapın