Zararlı yazılımlar

Zararlı yazılım, bilgisayar sistemlerine zarar vermeyi amaçlayan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar, çeşitli nedenlerle bilgisayar sistemlerine bulaştırılır ve genellikle kullanıcının bilgisi dışında çalışır. Zararlı yazılımlar, bilgisayar sistemlerinde açığa çıkabilecek güvenlik açıklarını kullanarak, bilgisayarın işlevselliğini bozarak veya verileri silip silerek bilgisayarı kullanılmaz hale getirmeyi hedefler.

Zararlı yazılımların çeşitleri arasında virüsler, trojanlar, solucanlar, ransomeware ve diğerleri bulunur. Bu tür yazılımlar, genellikle internet taraması sırasında, e-posta ekleri veya başka dosyaları indirirken veya cihazlar arasında dosya paylaşımı yaparken bulaşabilir.

Zararlı yazılımlardan korunmak için, bilgisayar sistemlerine güncel güvenlik yazılımları yüklemek ve bu yazılımları güncel tutmak önemlidir. Ayrıca, dikkatli dosya indirme ve internet taraması yapmak, e-posta eklerini açmadan önce kimden geldiğini ve içeriğini kontrol etmek de zararlı yazılımlardan korunmada önemlidir.

READ  Bilgisayar Solucanları Nedir?

Yorum yapın