Zararlı yazılımlar nasıl engellenir?

Zararlı yazılımların engellenmesi için bir çok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin her biri tek başına yeterli olmayabilir, ancak birleştirildiğinde sisteminizi ciddi şekilde koruyabilir:

  1. Antivirus yazılımları: Bu yazılımlar, bilgisayarınıza indirilen dosyalar veya ağa bağlantı kurduğunuz sitelerde bulunan zararlı yazılımları tarar ve etkisiz hale getirir.
  2. Güncellemeler: Yazılımların ve işletim sisteminizin güncel olması, zararlı yazılımların sisteminize girmesini engelleyebilir.
  3. Firewall: Firewall, bilgisayar veya ağınızın dışından gelen istekleri kontrol eder ve zararlı yazılımların sisteminize girmesini engeller.
  4. E-posta filtreleme: E-posta filtreleme, spam ve phishing e-postalarını algılar ve engelleyebilir.
  5. Web filtreleme: Web filtreleme, zararlı sitelerin erişimini engelleyebilir ve kullanıcıların bilgiye zararlı sitelerden ulaşmasını önleyebilir.
  6. Sandbox: Sandbox, zararlı yazılımların etkilerini sınırlandırmak ve sisteminizi koruma amacı ile kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile sisteminizde çalıştırılan uygulamalar ayrı bir sanal ortamda çalıştırılır ve gerçek sisteminiz etkilenmez.

READ  BDP (E-Beyanname / ebyn ) uygulaması açılmıyor- Çözüm notları

Yorum yapın