Microsoft, WordPad Uygulamasını Emekliye Ayırıyor

Microsoft, Windows işletim sisteminin 95’ten beri bir parçası olarak gelmiş olan WordPad uygulamasını emekliye ayırdığını duyurdu. Uygulama Windows 8’den bu yana güncellenmedi, ancak hala en son Windows 11 sürümünde bulunuyor. Microsoft, uygulamanın gelecekteki bir Windows sürümünde kaldırılacağını belirtiyor.

WordPad hayranları için üzücü bir gün. Eğer 1995 yılında Windows 95 ile tanıtıldığından beri klasik Windows WordPad uygulamasını mutlu bir şekilde kullanıyorsanız, size kötü haberlerimiz var. Microsoft bugün WordPad’i emekliye ayırdığını ve gelecekteki bir Windows sürümünden kaldıracağını duyurdu.

Güncellenen Microsoft belgeleri şunları söylüyor:

WordPad, 28 yıl önceki başlangıcından bu yana sayısız güncelleme ve tasarım gördü. Microsoft Write’ın temel bir yerine başladı ve 2000’lerin başlarından itibaren Windows’un varsayılan zengin metin düzenleme programı haline geldi. Temelde Windows ile ücretsiz olarak gelen Microsoft Word’ün hafif bir sürümüydü.

Uygulama, özellikle Windows 7’nin lansmanıyla üstteki Şerit Kullanıcı Arayüzü’nü tanıttığında birkaç kez yeniden tasarlandı. Bu kullanıcı arayüzü daha sonra Windows 8 ile daha düz bir hale getirildi, ancak WordPad son büyük değişiklikleri aldığı son zaman oldu.

Notepad’in Windows 11’de modern bir tasarım ve yeni özelliklerle güncellenmesi göz önüne alındığında, Microsoft’un bir sonraki Windows sürümünden kaldırmaya hazırlandığını duymak şaşırtıcı değil.

Microsoft, WordPad’in tam olarak ne zaman kaldırılacağını belirtmiyor, ancak bunun muhtemelen 2024’ün sonunda gönderilmesi beklenen bir sonraki büyük Windows sürümü için zamanında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

kaynak: Windows Central

READ  Arm işlemciler icin Uyarı: Mali GPU Sürücülerini Etkileyen Zafiyet Ortaya Çıktı

Yorum yapın