Google Chrome’un yeni önbellek değişikliği performansı artırabilir

Google, Chrome’un Geri/İleri Önbelleği (BFCache) davranışında önemli bir değişiklik getiriyor. Bu değişiklik, web sitelerinin, web yöneticisinin tarayıcı önbelleğinde saklanmasını engellediğini belirtmesi durumunda bile önbellekte saklanmasına izin veriyor.

Google’ın web.dev sitesi, “bfcache, kullanıcı uzaklaşırken bir sayfanın (JavaScript yığınını da içeren) tam bir kopyasını depolayan bir bellek içi önbellektir. Tüm sayfa bellekte olduğunda, kullanıcı geri dönmeye karar verirse tarayıcı bunu hızlı ve kolay bir şekilde geri yükleyebilir.” diye açıklıyor.

Ancak, hemen güncelleme mekanizmalarına sahip olmayan siteler için, kullanıcıların güncel olmayan verilere erişmesi riski vardır. Bu durumda, önerilen BFCache davranışı bu riski potansiyel olarak daha da artırabilir. Google, bu endişeleri gidermek için özelliği önce test kanallarına sunarak ve etkiyi anlamak için yeterli veri toplayarak çalışıyor.

Yeni önbellek değişikliği, Chrome’un performansını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Kullanıcılar, daha önce ziyaret ettikleri web sitelerine geri döndüklerinde, sayfaların daha hızlı yüklendiğini ve daha az kaynak kullandığını fark edebilirler.

Google, değişikliğin şu anda test kanallarında olduğunu ve 2024’ün başlarında kararlı sürümlere sunulmasını planladığını söylüyor.

Önemli noktalar:

  • Google, Chrome’un Geri/İleri Önbelleği (BFCache) davranışında önemli bir değişiklik getiriyor.
  • Bu değişiklik, web sitelerinin, web yöneticisinin tarayıcı önbelleğinde saklanmasını engellediğini belirtmesi durumunda bile önbellekte saklanmasına izin veriyor.
  • Yeni önbellek değişikliği, Chrome’un performansını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.
  • Google, değişikliğin şu anda test kanallarında olduğunu ve 2024’ün başlarında kararlı sürümlere sunulmasını planladığını söylüyor.

kaynak: BleepingComputer

READ  Android Ekim 2023 Güvenlik Güncellemesi Yayınlandı

Yorum yapın