CAPTCHA Nedir?

CAPTCHA açılımı (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) bir sitede insanların ve bilgisayarların ayrımını yapmak için kullanılan bir testtir.

CAPTCHA ne işe yarar?

Bu testler genellikle web formlarında görülür ve kullanıcıların tarayıcıları tarafından doldurulur. CAPTCHA’ların amacı, otomatik olarak oluşturulan spam mesajlarını ve botların otomatik olarak formları doldurmasını engellemektir. Genellikle, CAPTCHA’lar görsel olarak gösterilen garip harfler ve sayılar içerir ve kullanıcılar bunları doğru bir şekilde girmesi istenir. Bu sayede, sadece insanlar formları doldurabilecek ve botlar engelleyebileceklerdir.

CAPTCHA Türleri

CAPTCHA yöntemi, farklı türlerde uygulanabilir. Bunlar şunlardır:

  1. Görsel CAPTCHA: Bu tür CAPTCHA, kullanıcıya bir resimde gösterilen rakamları veya harfleri doğru bir şekilde girmesi istenir.
  2. Sesli CAPTCHA: Bu tür CAPTCHA, kullanıcıya bir ses dosyasında gösterilen rakamları veya harfleri doğru bir şekilde girmesi istenir. Bu tür CAPTCHA, görme engelliler için uygun bir seçenektir.
  3. Matematiksel CAPTCHA: Bu tür CAPTCHA, kullanıcıya bir matematik problemi çözmesi istenir. Örneğin, “2+3 nedir?” gibi bir soru sorulabilir.
  4. Görsel-Sesli CAPTCHA: Bu tür CAPTCHA, hem bir resimde gösterilen rakamları veya harfleri, hem de bir ses dosyasında gösterilen rakamları veya harfleri doğru bir şekilde girmesi istenir. Bu tür CAPTCHA, hem görme engelliler için uygun bir seçenek, hem de otomatik olarak çalıştırılan botların çözmesi zor bir yöntemdir.
READ  IEEE nedir?

Yorum yapın