Blok zincirinin çalışma mantığı

BLOK ZİNCİRİ ÇALIŞMA MANTIĞI
Blok zinciri teknolojisi, farklı teknolojilerin birleşmesinden oluşan karmaşık bir kavramdır. Temel üç unsurdan oluşur;


1. BLOK ZİNCİRİ AĞ YAPISI
Blok zinciri bir şirket olmadığı gibi, bir şirkete ya da merkeze de bağlı değildir.. Dağınık bir yapı ağına sahip olduğu için kritik merkezi bir nokta yoktur.


2. BLOK ZİNCİRİ VERİ TABANI
Dağınık ağ yapısı sayesinde kayıt (record) içeren blokların, şifreleme (cryptography) ile birbirlerine bağlanmasıyla oluşan dağınık bir veritabanı sahip olmaktadır.


3. BLOK ZİNCİRİ KRİPTOGRAFİ
Günlük hayatımızda şifreli mesajları birçok platformda kullanıyoruz. Mesajlaşma teknikleri arasında şifrelenmiş uçtan uca şifreli yazışmalara dayanan bir uygulama ya da çevrim içi sistem bulunmaktadır. Bu sistemler, birbirleri arasın da yapılan görüşme ve mesajlaşma tekniğine çeşitli şifreleme teknikleri kullanarak servis sağlarlar. Oysa mutabakat protokolü blok zinciri konusunda uzmanlaşmıştır. Teknolojinin her yönü, yalnızca blok zincirinin işlevlerini güvenli ve güvenilir bir şekilde yerine getirmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ağın desteklenmesinde ve sürdürülmesinde de önemli bir rol oynar .

Tedarik zinciri yönetimi, bünyesinde ürün ve hizmetlerin takibi, ham maddelerin döküm ve üretim bilgilerini barındıran önemli bir girişimcilik aktivitesidir. Tarihine bakıldığında kayıtların kağıt üzerinde tutulduğu görülse de artık dijital seçenekler rağbet görüyor. Şirketler kârlarını artırmak için alanda daha fazla etkinlik kazanmaya çalışıyor. Bu da özellikle son zamanlarda bulut-temelli sistemleri cazip birer seçenek haline getirdi. Blok zinciri, tedarik zincirindeki dengeleri değiştirebilir. Genelde bu tip işlemlerde kullanılan yazılımların kaydettiği veriler tek bir şirketin kullanımına açık oluyor. Blok zincirinin dijital defterleri ise bunları sürecin parçası diğer kurum ve kuruluşlar da, hatta kullanıcılara da açarak ürünle ilgili bilgileri hepsine ulaşılabilir hale getiriyor. Şu an IBM’nin blok zinciri bölümüyle iş birliği halinde olan Walmart, gıdaların takibi ve ürün güvenliği için bu sistemi deniyor.


Kaynak:
Blokzinciri Teknolojisi Ve Kripto Paraların Hayantımızdaki Yeni Yeri
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi
techradar.com
kriptoparahaber.com
Blockchaın Teknolojısı. Seta
pwc.com.tr

Yorum yapın