Ağ güvenliği Terimleri

Ağ güvenliği, bir ağ üzerinde bulunan bilgi ve verilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan çalışmaları ifade eder. Bu konuda birçok terim kullanılır. Aşağıda bu terimlerden bazıları:

  1. Firewall: Ağınızın giriş ve çıkışını yöneten bir yazılım veya donanım sistemidir. Firewall, ağınızın güvenliğini sağlamak için gelen ve giden verileri filtreler ve güvensiz olarak değerlendirilenleri bloke eder.
  2. VPN (Virtual Private Network): İnternet üzerinden iletişim kurulan güvenli bir ağdır. VPN, ağ üzerinde bulunan verilerin güvenliğini sağlamak için şifrelenir ve güvenli bir bağlantı oluşturur.
  3. SSL (Secure Sockets Layer): İnternet üzerinden güvenli bir bağlantı oluşturmak için kullanılan bir protokoldür. SSL, verilerin iletişim sırasında şifrelenmesini ve güvenliğini sağlar.
  4. Encryption: Verilerin şifrelenmesi işlemidir. Bu sayede verilerin anlaşılmaz hale getirilmesi ve güvenliğinin sağlanması amaçlanır.
  5. Malware: Kötü amaçlı yazılımları ifade eder. Malware, bilgisayar veya ağlarınızın güvenliğini tehdit eden yazılımlardır. Örnekleri arasında virüsler, trojanlar ve casus yazılımlar bulunur.
READ  Ebury Botnet’in Sessiz İstilası: Linux Sunucuları Tehdit Altında

Yorum yapın